Παναθηναϊκός και Βιλερμπάν κοντραρίστηκαν για την 28η αγωνιστική της Ευρωλίγκας με την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να επικρατεί με 85-67 επί της γαλλικής ομάδας. Οι «πράσινοι» έφτασαν στο ρεκόρ 18-10.

Ο αγώνας:

Ο αγώνας ξεκίνησε τον Παναθηναϊκό να ξεκινάει με το πόδι στο… γκάζι και να προηγείται με 8-4. Η ΑΣΒΕΛ προσπάθησε να επιβάλλει τον ρυθμό που την βολεύει αλλά δεν την άφησε ο Παναθηναϊκός, με την ομάδα του Αταμάν να προηγείται 13-8 3:38 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Έπειτα το παιχνίδι ήταν αρκετά ανοιχτό με τις δύο ομάδες να κλείνουν στο 20-17. Στην δεύτερη περίοδο, η ΑΣΒΕΛ πέρασε μπροστά με 23-20, με τους… πράσινους να είναι αρκετά άστοχοι και με πολλά λάθη. Με πρωτάρη τον Σλούκα ο Παναθηναϊκός πέρασε ξανά μπροστά 4:12 πριν το τέλος (28-25). Ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά κακός και η ΑΣΒΕΛ έμεινα για δύο πόντους πίσω στο ημίχρονο (38-36). Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός ήταν υποχρεωμένος να καθαρίσει το παιχνίδι και προσπάθησε να το κάνει έστω και αργά, αφού προηγήθηκε με 52-43 τρία λεπτά πριν το τέλος. Τελικά κατάφερε να κλείσει την περίοδο στο +9 με 59-50. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός πήγε να… αυτοκτονήσει όμως κάτι τέτοιο δεν το επέτρεψε και με σοβαρότητα επικράτησε με 85-67.