Η Μακάμπι Τελ Αβίβ διέλυσε τη Βίρτους Μπολόνια με 111-80, καταγράφοντας νέο ρεκόρ στις ασίστ (39) και απίθανα ποσοστά ευστοχίας. Καυγάς του Σενγκέλια με την εξέδρα των Ισραηλινών.

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ ήταν σαρωτική. Μετέτρεψε το ματς με αντίπαλο τη Βίρτους Μπολόνια σε μία διαδικαστική υπόθεση, διαλύοντας την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο (111-80) και αφού πρώτα η «Ομάδα του Λαού» σκοράρει 62 πόντους στο πρώτο ημίχρονο.

Το ματς

Περιθώριο κανένα! Η Μακάμπι μπήκε από το πρώτο δευτερόλεπτο αποφασισμένη να τελειώσει το ματς από νωρίς. Βοήθησε σε αυτό και η Βίρτους! 10 λάθη, μόλις 8 ασίστ και καμία διάθεση για άμυνα.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τα πρώτα 20 λεπτά με 15/20 δίποντα, 7/11 τρίποντα και 11/12 βολές! Δύσκολο να χάνουν με αυτά τα ποσοστά. Αλλά η άμυνά τους κράτησε στους δύο πόντους της Βίρτους στα τελευταία 5:44 της 2ης περιόδου. Με το 43-31 να γίνεται 62-33 με επί μέρους 19-2!

Η Βίρτους επιχείρησε να αντιδράσει, όχι φυσικά για να νικήσει, αλλά για να μαζέψει τη διαφορά. Μόνο που η Μακάμπι έδειξε ότι δεν… καταλαβαίνει απ’ αυτά ‘Ενα τρίποντο του Γουέιντ Μπόλντγουιν, μετά από ασίστ του Λορέντζο Μπράουν πίσω από την πλάτη, έφερε τη διαφορά στους 31 πόντους (71-40).

Πέρα από την ένταση του Τόρνικε Σενγκέλια με την εξέδρα της Μακάμπι στο ξεκίνημα της 4ης, δεν άλλαξε τίποτα. Η Μακάμπι διατηρούσε τη διαφορά στους 30 πόντους, σκόραρε όπως ήθελε και στο τέλος έκανε ρεκόρ στις ασίστ, το οποίο κρατούσε η Ρεάλ Μαδρίτης από το 2014 (33).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-13, 62-33, 87-53, 111-80

@Photo credits: EuroLeague