Ο Παναθηναϊκός επικράτησε την Βίρτους Μπολόνια με σκορ 90-76 για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με τους «πράσινους» να κάνουν το 2/2 στην… διαβολοβδομάδα.

Για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν κορυφαίος ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ακολούθησαν οι Ματίας Λεσόρ με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ, Κώστας Σλούκας με 11 πόντους και 4 ασίστ και ο Ναν με 11 πόντους

Για την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισαν μόνο οι Μπελινέλι 20 πόντους και ο Σενγκέλια με 17 πόντους και 11 ειμπάουντ

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό επιθετικό ρυθμό με τις δύο ομάδες να υστερούν αμυντικά στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα (14-11). Στην συνέχεια της πρώτης περιόδου ο Παναθηναϊκός είχε πολύ καλό επιθετικό ρυθμό, ενώ βελτίωσε και την άμυνα του και κράτησε την Βίρτους στους 15 πόντους με τους «πράσινους» να πηγαίνουν στην δεύτερη περίοδο προηγούμενη με 6 πόντους (21-15). Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν με μπροστάρη τον Κέντριν Ναν και τον Ντίνο Μήτογλου στην επίθεση έστειλε την διαφορά στους 8 πόντους με τον Λούκα Μπάνκι να παίρνει τάιμ άουτ (34-26) 5 λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Μετά το τάιμ άουτ η Βίρτους μείωσε πολύ γρήγορα στους 3 πόντους (36-33) 3:06 πριν το τέλος της περιόδου. Το δεύτερο δεκάλεπτο τελείωσε με τον Παναθηναϊκό να αντιστέκεται στην πίεση της Ιταλικής ομάδας με αποτέλεσμα να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +4 (46-42). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Βίρτους πέρασε μπροστά με σκόρ 47-48 με καλάθι του Μπελινέλι, ενώ ο Μήτογλου απάντησε με τρίποντο και έδωσε προβάδισμα στους «πράσινους» (50-48) 7:03 στο 3ο δεκάλεπτο. Στην συνέχεια της περιόδου οι δύο ομάδες εναλλασσόντουσαν στο σκορ με την Βίρτους να είναι αυτή που θα πάει στην τέταρτη περίοδο με ένα πόντο προβάδισμα (62-63). Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Λούκα Μπάνκι πέρασε μπροστά στο σκορ για 5 πόντους (62-67), με τον Παναθηναϊκό να φέρνει στα ίσα το ματς (67-67) 6:30 πριν το τέλος του παιχνιδιού. Το «τριφύλλι» ξέσπασε στο τελευταίο πεντάλεπτο με εντυπωσιακό Ματίας Λεσόρ και πήρε μια τεράστια νίκη κόντρα στην Βίρτους Μπολόνια με 90-76.