Παρότι η Γκέτινγκεν βρέθηκε «μια ανάσα» από το break, η Μπάγερν Μονάχου κατάφερε να πάρει τη νίκη με 87-85 και να κάνει το 2-0 στη σειρά των προημιτελικών του γερμανικού πρωταθλήματος!

Αγχώθηκε πολύ, αλλά τελικά η Μπάγερν Μονάχου πήρε οριακή νίκη με 87-85 στην εντός έδρας αναμέτρηση με την Γκέτινγκεν, κάνοντας το 2-0 στη μεταξύ τους σειρά και ψάχνοντας πλέον μία ακόμα νίκη για να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του γερμανικού πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και κοίταξαν κατάματα τους Βαυαρούς στην πρώτη περίοδο (24-23), με την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι να βρίσκει ρυθμό στη δεύτερη, να φτιάχνει διψήφια διαφορά και να πηγαίνει στα αποδυτήρια ούσα μπροστά με 55-43.

Η Γκέτινγκεν ανέβασε την απόδοσή της στο τρίτο δεκάλεπτο και με σερί 18-8 κατάφερε να ισοφαρίσει σε 63-63, η Μπάγερν ξαναξέφυγε με +10 λίγα λεπτά πριν το φινάλε (80-70), αλλά οι φιλοξενούμενοι έδειξαν χαρακτήρα και έφτασαν «μια ανάσα» από το break, ισοφαρίζοντας σε 85-85, πριν ο Γουίνστον διαμορφώσει το τελικό 87-85 στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα, μετά από επιθετικό ριμπάουντ και εύστοχες βολές.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γουίνστον (13π.), Γουέιλερ-Μπαμπ (12π.) και Ομπστ (11π.), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Κράνταλ (28π.) και Σμιθ (18π.).

Τα δεκάλεπτα: 24-23, 55-43, 69-66, 87-85

Πηγή: SportFm