Το Περιστέρι μετά από μία απίστευτη ματσάρα δύο παρατάσεων πήρε τη νίκη (με 113-99) και την πρόκριση απέναντι στην ΑΕΚ. Αντιμετωπίζει τον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά των play-offs.

Το Περιστέρι ξεκίνησε καλά το πρώτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ το ολοκλήρωσε με το σωστό τρόπο. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε με 2-9, πηγαίνοντας το παιχνίδι κοντά στο καλάθι και στην επαφή.

Φόρτωσε γρήγορα την άμυνα της Ένωσης με φάουλ (πήγε στο μπόνους πριν τη συμπλήρωση πέντε λεπτών) και έβρισκε εύκολους πόντους. Και όλα αυτά με τον Μάρκους Ντένμον να τελειώσει την 1η περίοδο δίχως πόντο.

Η ΑΕΚ υποχρεώθηκε να περάσει στον πάγκο τον Αϊζάια Μάιλς (τρία γρήγορα φάουλ), ο Γιάνκοβιτς αποχώρησε με πρόβλημα στο χέρι και ο Καντζούρης διάλεξε ένα σχήμα με τους Μάντσεν και Μίτσελ και τον Φινλανδό μαζί με τον Οριόλα.

Η επίθεση της ΑΕΚ… λύθηκε. Βρήκε τον τρόπο να… τρυπήσει την άμυνα του Περιστερίου και έφτασε τη διαφορά από το 15-16 στο 25-16 με σερί 10-0.

Το Περιστέρι ισορρόπησε την κατάσταση στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου. Η επιστροφή του Μπίλαν άλλαξε τις ισορροπίες κοντά στο καλάθι, τόσο στον τομέα της άμυνας πάνως στον Μίτσελ, ενώ στην άλλη πλευρά ο Κροάτης σέντερ είχε 6 πόντους (34-34, 5:49 πριν το ημίχρονο).

Εκτός από τον Μπίλαν, δράση ανέλαβε και ο Φρανσίσκο, μετρώντας 8 πόντους στην περίοδο (είχε και 6 από την 1η) και κάπως έτσι το Περιστέρι, με τρίποντο του Γάλλου, πέρασε ξανά μπροστά.

Ο Λεμάρ είχε τη λύση στην ευστοχία του αντιπάλου του και το ματς έγινε ξανά ντέρμπι. Το Περιστέρι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. Και η ΑΕΚ προσπαθούσε να ακολουθήσει.

Ένα τρίποντο του Πουλιανίτη έφτασε το σερί του Περιστερίου στο 16-0 και από 39-37, το σκορ έγινε 39-53, με τον Ντένμον να σημειώνει τους πρώτους του πόντους σε αυτό το σερί.

Το ημίχρονο έκλεισε στο +13 για τους φιλοξενούμενους (7/17 τρίποντα), οι οποίοι σε εκείνο το σημείο είχαν βρει τις λύσεις σε άμυνα και επίθεση, περιορίζοντας την ΑΕΚ στους 14 πόντους (3/10, 1/7 τριπ.).

Ένα γρήγορο 4-0 της ΑΕΚ, σε συνδυασμο με καλές άμυνες, έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (45-54).

Και ένα τρίποντο με κερδισμένο φάουλ του Κένι Γουίλιαμς, σε συνδυασμό με τεχνική ποινή στον πάγκο του Περιστερίου έδωσαν πέντε πόντους σε μία επίθεση στην Ένωση, με το σκορ να γίνεται 50-57.

Η φιλοξενούμενη βρήκε ξανά λύσεις: Με πολλούς και διαφορετικούς πρωταγωνιστές έκανε το σκορ 52-63.Η ΑΕΚ επέμεινε. Με μία διαφορετική πεντάδα, ξανά. Μείωσε στους 4 (66-70) με άξονα τον Λεμάρ.

Ωστόσο, ένα τρίποντο του Χουγκάζ και ένα δίποντο του Χάμερ, μετά από κλέψιμο, διαμόρφωσε το σκορ σε 66-75.

Ο Ντένμον μολονότι άργησε να πάρει… μπροστά, έφτασε στους 17 πόντους, 7:37 πριν το τέλος, με το τρίποντό του να κάνει το σκορ 70-80.

Η παράταση

Η ΑΕΚ ξεκίνησε το έξτρα πεντάλεπτο με… 1-0 από μία βολή του Μίτσελ. Και προηγήθηκε με τρεις, με μακρινό δίποντο του σούπερ Γουίλιαμς (90-87).

Μέχρι εκείνο το σημείο και μετά το 70-80 η ΑΕΚ είχε επί μέρους σκορ 20-7! Ο Ντένμον πήγε ξανά στις βολές και αστόχησε (ξανά) στην πρώτη προσπάθεια. Όπως και στη δεύτερη!

Ο Χουγκάζ πήγε στις βολές, μετά την άστοχη επίθεση της ΑΕΚ και διαμόρφωσε το σκορ σε 90-89. Με τον Φρανσισκο να κλέβει και τον Χάμερ να δίνει προβάδισμα στο Περιστέρι, 1:53 πριν το τέλος.

Στην επίθεση της Ένωσης ήταν η σειρά του Γιάνκοβιτς να πάει στις βολές: Μέσα η πρώτη, το ίδιο και η δεύτερη (92-91).

Ο Φρανσίσκο έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο (92-94) ο Γουίλιαμς απάντησε με τον ίδιο τρόπο (95-94)! Το Περιστέρι αστόχησε (δοκίμασε ξανά ο Φρανσίσκο) αλλά κατάφερε να ανανεώσει την επίθεσή του, με 46.2 δεύτερα στο ρολόι.

Ο Ντένμον έβαλε το δίποντο (95-96) και στην εξέλιξη έκλεψε και την μπάλα! Ο Λεμάρ απάντησε στο κλέψιμο και ο Μίτσελ κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια κάτω από το καλάθι, μετά από πάσα αυτοθυσίας του Γουίλιαμς!

Ο Μίτσελ δεν είναι ο πιο εύστοχος στις βολές. Αστόχησε στην πρώτη, ευστόχησε στη δεύτερη για τη νέα ισοπαλία, 4.2 δεύτερα πριν το φινάλε. Την τελευταία επίθεση του Περιστερίου ανέλαβε ο Φρανσίσκο. Και αστόχησε. Παράταση vol.2!

Ο Μίτσελ πέτυχε το πρώτο καλάθι της 2ης παράτασης (98-96) και ο Χάμερ με δύο βολές ισοφάρισε για άλλη μία φορά (Το Περιστέρι είχε 27/36).

Οι βολές ήταν η πηγή των πόντων. Ο Ξανθόπουλος είχε 1/2, ο Φρανσίσκο 2/2 και το Περιυτέρι πέρασε ξανά μπροστά με 99-100.

Μετά το νέο λάθος του Λεμάρ, ο Κασελάκης με τη γνωστή κίνηση του, έκανε το 99-102. Και αφού η ΑΕΚ αστόχησε εκ νέου, ήρθε ο Κασελάκης βρήκε τον Χάμερ και αυτός τελείωσε τη φάση από κοντά (99-104, 2:39 πριν το τέλος).

Ο Γουίλιαμς αστόχησε σε ελεύθερο τρίποντο και το Περιστέρι άγγιξε τη νίκη με το νέο καλάθι του Χάμερ (99-106). Το σερί του Περιστερίου έφτασε στο 10-0 με το δίποντο του Κασελάκη για το 99-108.

Η νέα άστοχη επίθεση της ΑΕΚ έφερε το Περιστέρι ακόμη πιο κοντά στη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά.