Οι Νάγκετς συνέτριψαν με 109-80 τους Τίμπεργουλβς και έκαναν το 1-0 στα playoffs.

Οι Νάγκετς έσωσαν την τιμή των γηπεδούχων στους αγώνες της Κυριακής για τα playoffs. Μετά τις ήττες Γκρίζλις, Μπακς και Σανς, το Ντένβερ δεν την πάτησε αλλά… πάτησε τους Τίμπεργουλβς με 109-80 και έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά.
Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη μόνο στην πρώτη περίοδο (26-23), αφού στη συνέχεια η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ της Δύσης κυριάρχησε απόλυτα. Ξέφυγε με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (55-44) και με ένα επί μέρους 32-14 στο τρίτο δωδεκάλεπτο «καθάρισε» το παιχνίδι φτάνοντας και στο +32 (97-65) στην τελευταία περίοδο.

Ο Νίκολα Γιόκιτς δεν χρειάστηκε να κάνει εμφάνιση MVP, καθώς είχε 13 πόντους, 14 ριμπάουντ και 6 ασίστ στα μόλις 28 λεπτά που έπαιξε προτού αποβληθεί με έξι φάουλ. Κορυφαίος ήταν ο Τζαμάλ Μάρεϊ με 24 πόντους, 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ 18 πόντους και 11 ριμπάουντ μέτρησε ο Μάικλ Πόρτερ Τζούνιορ.

Ο Άντονι Έντουαρντς με 18 πόντους διασώθηκε τη Μινεσότα, ωστόσο ο Καρλ-Άντονι Τάουνς έμεινε στους 11 με 5/15 σουτ και 4 λάθη.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει τα ξημερώματα της Πέμπτης (5:00) και πάλι στο Ντένβερ.

Δωδεκάλεπτα: 26-23, 55-44, 87-58, 109-80

Πηγή: SportFm