Η Φενέρμπαχτσε που καιγόταν για νίκη δεν τα κατάφερε απέναντι στον αδιάφορο Ερυθρό Αστέρα, ηττήθηκε (91-89) μετά από θρίλερ στην παράταση και έμπλεξε ακόμη και όσον αφορά την πρόκριση στα playoffs!

Το ματς

Φενέρ μπήκε πολύ πιο δυνατά το παιχνίδι και με Χέιζ-Ντέιβις και Μότλεϊ προηγήθηκε από πολύ νωρίς με σκορ 4-13. Ο Ερυθρός με ηγέτες Βιλντόζα και Καμπάτσο απάντησε, μειώνοντας πολύ γρήγορα το σκορ σε 13-16. Τελικά, ο Πιέρ διαμόρφωσε το 15-21 της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος στα πρώτα της λεπτά κύλησε όπως και η πρώτη. Η Φενέρ με Χέιζ και Μότλεϊ είχε τον έλεγχο του ματς, προηγούμενη με σκορ 27-33 πριν ο δεύτερος γράψει και το 27-35. Ντόμπριτς και Βιλντόζα έβγαλαν αντίδραση και ο Ερυθρός έπαιξε επιτέλους άμυνα, ισοφαρίζοντας σε 35-35 με επιμέρους σκορ 8-0. Λίγο αργότερα πέρασαν και μπροστά, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με προβάδισμα 41-39.

Oι γηπεδούχοι μπήκαν ορμητικά και στο τρίτο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας με +6 (45-39) χάρη στον φοβερό Καμπάτσο. Η Φενέρ αντέδρασε με Πιέρ και Μότλεϊ, ισοφαρίζοντας πολύ γρήγορα το σκορ σε 47-47. Ο Μάρκοβιτς έβαλε μεγάλο τρίποντο για το 52-47, όμως οι φιλοξενούμενοι με πρωταγωνιστή τον Ντόρσεϊ προηγήθηκαν με σκορ 55-57, πριν το τελικό 57-57 της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε, με τον Ερυθρό να παίρνει προβάδισμα 67-63 χάρη στα τρίποντα του Ντόμπριτς, το οποίο έγινε γρήγορα 67-68 με πέντε σερί πόντους του Χέιζ-Ντέιβις. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν εκ νέου, όμως ο Νικ Καλάθης έβαλε τεράστιο τρίποντο, γράφοντας το 69-71, πριν ο Χέιζ-Ντέιβις βάλει ακόμη ένα για το 69-74. Oι γηπεδούχοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, μειώνοντας στον πόντο τη διαφορά (75-76), με τον Μότλεϊ να βάζει κομβικό καλάθι για το 75-78. Βιλντόζα και Καμπάτσο έβαλαν κομβικούς πόντους, γράφοντας το 79-79, με τον Γκούντουριτς να μην καταφέρνει να δώσει τη νίκη στη Φενέρ.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Χέιζ-Ντέιβις έβαλε ακόμη ένα μεγάλο σουτ για το 81-82, όμως ο Καμπάτσο με καλάθι από κοντά έκανε το 83-82 και λίγο αργότερα έβαλε τεράστιο τρίποντο για το 90-84, με το ματς να μοιάζει να λαμβάνει τέλος. Ωστόσο, η Φενέρ με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 90-89, βάζοντας ξανά «φωτιά» στο ματς. Ο Καμπάτσο έβαλε μία βολή, ο Καλάθης αστόχησε σε τρίποντο νίκης και ο Ερυθρός πήρε το θετικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 15-21, 41-39, 57-57, 79-79 (κ.δ.), 91-89 (παρ.)

Πηγή: SportFm