Στην αντεπίθεση του Αμβούργου στο τελευταίο δεκάλεπτο άντεξε η Προμετέι, η οποία επικράτησε 87-79 και περιμένει στα προημιτελικά του Eurocup τον Προμηθέα Πάτρας ή την Μπουργκ.

Αν και έδωσε… δικαιώματα στην τέταρτη περίοδο, η Προμετέι νίκησε 87-79 το Αμβούργο πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Eurocup, όπου περιμένει τον νικητή του ζευγαριού Προμηθέας Πάτρας-Μπουργκ.

Οι Ουκρανοί έκλεισαν το τέταρτο δεκάλεπτο στο +13 (69-56), αλλά στο τέταρτο επέτρεψαν στους Γερμανούς επιμέρους σκορ 3-13 (72-69), μέχρι το 34’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Σιντόροφ και Στέφενς έβαλαν μεγάλα σουτ, οι γηπεδούχοι πήραν μία διαφορά ασφαλείας και έτσι «σφράγισαν» το ροζ φύλλο.

Κορυφαίος για την Προμετέι ήταν ο Σιντόροφ με 21 πόντους, ενώ ο Στέφενς άγγιξε το νταμπλ-νταμπλ με 15π. και 9 ριμπάουντ.

Από τους Γερμανούς, ξεχώρισαν οι Κλίρι και Τσάιλντς με 19 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 48-40, 69-56, 87-79

Πηγή: SportFm