Επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο συνεχόμενα ανεπιτυχή αποτελέσματα η Ζαλγκίρις.

Η ομάδα του Κάζις Μακσβίτις είχε δύσκολο έργο απέναντι στην Πιενάι, ωστόσο εν τέλει επικράτησε 86-80 και ανέβηκε στο 16-3, παραμένοντας στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας από την πρώτη περίοδο, κάτι που δεν κατάφεραν να πετύχουν, με το τέλος αυτής να τους βρίσκει μπροστά με 23-19, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με 38-36.

Οι παίκτες της Πιενάι πήγαν αποφασισμένοι για τη νίκη στο Κάουνας, με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να ολοκληρώνεται στην ισοπαλία, 57-57. Στην τελευταία περίοδο, όμως, η Ζαλγκίρις πάτησε το… γκάζι, έβαλε τα μεγάλα σουτ και πήρε τη νίκη με 86-80.

Πολύ καλή η παρουσία των Ντίμσα (19π.) και Σμιτς (18π.) για τους γηπεδούχους, δεν ήταν αρκετοί οι 21 του Γιογκμίνσκας για τους φιλοξενούμενους.