Τρίτη διαδοχική εκτός έδρας νίκη για την Μπαρτσελόνα, η οποία πέρασε από τη Βιτόρια επικρατώντας 85-78 της Μπασκόνια και ανέβηκε στο 13-7.

Εκτός έδρας… πάει καλά η Μπαρτσελόνα! Οι Καταλανοί πέρασαν και από τη Βιτόρια επικρατώντας 85-78 της Μπασκόνια, πήραν την τρίτη διαδοχική νίκη τους μακριά από το γήπεδό τους και ανέβηκαν στο 13-7. Την ίδια ώρα, οι Βάσκοι έκαναν την τέταρτη στη σειρά ήττα και έπεσαν στο 11-9.

Πρώτος σκόρερ στο ματς αλλά δεν έφτανε για τους γηπεδούχους ο Σεντεκέρσκις με 16 πόντους και 6 ριμπάουντ, ενώ από πλευράς νικητών οι Μίροτιτς (15π., 6ρ.), Γιοκουμπάιτις (13π.) και Σατοράνσκι (11π.).

Φουριόζα μπήκε στο ματς η Μπαρτσελόνα και έχτισε μικρό σερί, προηγούμενη με 2-9, 4-12 και 9-17. Με Σεντεκέρσκις και Γκεδράιτις να αναλαμβάνουν το σκοράρισμα η Μπασκόνια μάζεψε τη διαφορά και με 14-4 σερί πέρασε μπροστά (23-21), με τις δύο ομάδες να βγάζουν εν τέλει το πρώτο δεκάλεπτο ισόπαλες (28-28). Ο Κόρι Χίγκινς μπήκε στην εξίσωση, η Μπαρτσελόνα έσφιξε την άμυνά της και έβρισκε λύσεις στην επίθεση φτάνοντας ακόμη και στο +10 (32-42), με τους γηπεδούχους να κλείνουν το ημίχρονο στο -7 (40-47).

Η Μπαρτσελόνα συντηρούσε μια διαφορά της τάξης των 6-8 πόντων, αλλά δυσκολευόταν να αυξήσει το προβάδισμά της. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Μπασκόνια και με τους Γκεδράιτις, Σεντεκέρσκις να βγαίνουν μπροστά έκανε ξανά ντέρμπι το ματς (63-64), ενόψει της τέταρτης και τελευταίας περιόδου.

Η Μπασκόνια άντεχε και βρισκόταν σε επαφή με το σκορ (67-71) στο πρώτο τρίλεπτο, αλλά δεν κατάφερε να συνεχίσει στο ίδιο μομέντουμ. Σατοράνσκι και Μίροτιτς το πήραν πάνω τους, βάζοντας την Μπαρτσελόνα στον σωστό δρόμο, με τους Καταλανούς να κάνουν εντυπωσιακό 14-7 στο φινάλε και να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 28-28, 12-19, 23-17, 15-21.