Η Βίρτους Μπολόνια πήρε σπουδαία νίκη, επικρατώντας με σκορ 92-88 της παραπαίουσας Φενέρμπαχτσε, η οποία σημείωσε την τέταρτη συνεχόμενη ήττα της στην Ευρωλίγκα και έπεσε τέταρτη.

Το ματς
Η πρώτη περίοδος είχε τη μορφή μεγάλου ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν συνεχώς προβάδισμα. Η Μπολόνια με ένα ξέσπασμα του Μίλος Τεόντοσιτς προσπάθησε να ξεφύγει (23-20), όμως η Φενέρ έκλεισε το δεκάλεπτο με ένα σερί 5-0 με ισάριθμες βολές, μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο με ισχνό προβάδισμα (23-25).

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Ένα 8-0 σερί των Ιταλών με πρωτοστάτη των Μπελινέλι έφερε τη Βίρτους στο +4 (33-29), όμως η Φενέρ με τον Μότλεϊ να ξυπνά έφερε ξανά ισορροπία στο ματς και μετά ξέφυγε κι αυτή με +4 (40-44). Τελικά, η απόλυτη ισοδυναμία των ομάδων στο πρώτο μέρος εκφράστηκε στο τελικό σκορ του ημιχρόνου (46-46).

Η μορφή του ματς δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο. Ιταλοί και Τούρκοι πήγαιναν πόντο πόντο, χωρίς καμία από τις δύο ομάδες να μπορεί να χτίσει ουσιαστικό προβάδισμα. Η Μπολόνια με τον Νίκο Μάνιον προηγήθηκε με +3 (59-56), όμως η Φενέρ απάντησε με δικό της σερί 10-3, πηγαίνοντας στο +4 (62-66). Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 65-68.

Στην τέταρτη περίοδο, επιτέλους μια ομάδα μπόρεσε να αποκτήσει ένα ισχυρό προβάδισμα. Η Φενέρ προηγήθηκε με 67-71, όμως από τότε η Μπολόνια με πρωταγωνιστή τον Μάρκο Μπελινέλι έτρεξε ένα εντυπωσιακό 19-5, φτάνοντας για πρώτη φορά στο +10 (86-76). Oι Τούρκοι με μεγάλα σουτ από Καλάθη και Μαχμούτογλου μείωσαν στους 5 (88-83), με τον Μπούκερ να στέλνει τη διαφορά στους 2 (88-86). Από εκεί και πέρα οι Ιταλοί είχαν ψυχραιμία στις βολές και τελικά έφτασαν στη μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 46-46, 65-68, 92-88