Χωρίς να ανεβάσει τις… στροφές του ο Ολυμπιακός νίκησε 89-75 την Καρδίτσα, για το 10/10 στην Basket League και ενόψει του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, στην Ευρωλίγκα.

Το ματς
Με τους Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, ΜακΚίσικ και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός, ενώ από την άλλη η Καρδίτσα με τους Μποχάιμ, Πρίτζετ, Καρράς, Χάντερ και Κάμφορ. Νωθρή αρχή από τους «ερυθρόλευκους» στα πρώτα τέσσερα λεπτά, με τους γηπεδούχους να ήταν μπροστά (7-4). Εκεί, οι Πειραιώτες ανέβασαν τις… στροφές τους και με τους ΜακΚίσικ και Πίτερς πήρε το προβάδισμα (7-10), στο 6’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Μπαρτζώκα είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και με τον Γουόκαπ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +7 (13-20).

Με τον Σλούκα να δημιουργεί για τον Μπλακ στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +11 (16-27), στο 12’. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα συνέχισαν με την ίδια ενέργεια στην άμυνα και με πολυφωνία στην επίθεση πήγαν τη διαφορά στο +15 (20-35), στο 16’. Ωστόσο, στα επόμενα λεπτά οι «ερυθρόλευκοι» κατέβασαν… ταχύτητα με την Καρδίτσα να «ψαλιδίζει» τη διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (29-41).

Με σερί 5-0 μπήκε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος για το +17 (29-46), με την Καρδίτσα να απαντά με τον Πρίτζετ και με 7-0 να μειώνει στο -10 (36-46), στο 23’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς ήταν πολύ υψηλός, με τους ΜακΚίσικ και Γουόκαπ να στέλνουν τους «ερυθρόλευκους» στο +16 (40-56), στο 26’. Οι Πρίτζετ και Γκιουζέλης κρατούσαν τους γηπεδούχους επιθετικά, αλλά ο Παπανικολάου είχε βρει το… χέρι του και έτσι η ομάδα του Πειραιά έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +17 (52-69).

Οι Μπλακ και Πίτερς έστειλαν τη διαφορά στο +21 (52-73) στην αρχή της τέταρτης περιόδου και συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν ακόμη και στο +23 (57-80), στο 34’. Έκτοτε, το παιχνίδι ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 75-89.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-41, 52-69, 75-89