Χάρη στην ψυχραιμία του Κρις Τζόουνς στα τελευταία δευτερόλεπτα από τη γραμμή των βολών, η Βαλένθια νίκησε 84-83 την Μπαρτσελόνα.

Αφού άντεξε στο μεγάλο comeback της Μπαρτσελόνα και ο Κρις Τζόουνς ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Βαλένθια νίκησε 84-83 και ανέβηκε στο 7-8, παραμένοντας σε τροχιά οκτάδας.

Το ματς
Καλύτερη αρχή από την Μπαρτσελόνα, η οποία είχε από νωρίς το προβάδισμα και το έφτασε στο +6 (8-14), στο 5’. Όμως, στη συνέχεια η Βαλένθια ανέβασε τις… στροφές της και ισορρόπησε το παιχνίδι, με το σκορ στο τέλος της πρώτης περιόδου να ήταν ισόπαλο (20-20).

Το ίδιο δυνατά μπήκαν οι γηπεδούχοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο +5 (26-21), με τους Καταλανούς να αντιδρούν με τον Βέσελι και να ισοφαρίζουν (30-30), στο 16’. Η απάντηση των «νυχτερίδων» ήταν επιμέρους σκορ 11-4 για το +7 (41-34), με την Μπαρτσελόνα να κλείνει με σερί 4-0 το πρώτο ημίχρονο (41-38).

Με πρωταγωνιστή τον Λαπροβίτολα, οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν στο δεύτερο μέρος με σερί 6-0 για το +3 (41-44), ενώ ο Μίροτιτς τους έστειλε στο +5 (43-48), στο 24’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα ξεκίνησε η αντεπίθεση της Βαλένθια με Ντούμπλιεβιτς και Ριβέρο για το προβάδισμα (52-51), το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (62-59).

«Γκαζωμένοι» ξεκίνησαν και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι για το +9 (71-62) και στη συνέχεια το +10 (79-69), στο 37’. Με ένα μίνι ξέσπασμα του Λαπροβίτολα, οι Καταλανοί μείωσαν (79-75), με τον Ριβέρο να δίνει «ανάσα» για το +6 (81-75), στο 39’. Η Μπαρτσελόνα απάντησε ξανά με τον Αργεντινό και ένα τρίποντο του Μίροτιτς, μειώνοντας στον πόντο (81-80), στα 15,9’’ πριν τη λήξη. Ο Τζόουνς έκανε 2/2 από τη γραμμή (83-80), με τον Λαπροβίτολα να αστοχεί σε τρίποντο, τον Αμερικανό να πηγαίνει ξανά στη γραμμή στα 4,3’’, κάνοντας 1/2 και το buzzer beater του Κάλινιτς να διαμορφώνει το τελικό 84-83.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-38, 62-59, 84-83