Λύγισε στη Βόννη και μπλέκει η ΑΕΚ!

«Λύγισε» στη Γερμανία και… τώρα τρέχει η ΑΕΚ. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη ηττήθηκε από τη Βόννη με σκορ 80-72, σε ένα ματς-καρμπόν του πρώτου μεταξύ των δύο ομάδων. Με αυτόν τον τρόπο, η «Ένωση» έπεσε στο 1-3, έχασε στην ουσία τις ελπίδες της για την πρώτη θέση, και πάει σε «τελικό» με τη Ρέτζιο Εμίλια στα Λιόσια, μπλέκοντας ακόμα και όσον αφορά την πρόκριση! Η Βόννη από την άλλη, ανέβηκε στο 3-1 και έμεινε μόνη πρώτη, όντας το μεγάλο φαβορί για την απευθείας πρόκριση στους «16».

Η ΑΕΚ στάθηκε εξαιρετικά στο πρώτο ημίχρονο, όταν περιόρισε δηλαδή το επιθετικό παιχνίδι των Γερμανών και κυρίως τον Τι Τζέι Σορτς, που είχε μέινει στους 7 πόντους στο πρώτο μέρος. Στην τρίτη περίοδο, όπως και στο πρώτο ματς μεταξύ των ομάδων, η ομάδα του Καντζούρη δεν… βγήκε ποτέ στο γήπεδο, ο Σορτς έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και τελικά αυτό το κακό δεκάλεπτο (24-12) έφερε την ήττα.Κορυφαίος ήταν ο συνήθης ύποπτος Τι Τζέι Σορτς, που σκόραρε 27 πόντους, τους 20 μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο. Μάλιστα, ο Αμερικανός έγινε ο πρώτος παίκτης στην (μικρή) ιστορία του Champions League, που πετυχαίνει 25+ πόντους σε τέσσερα συνεχόμενα ματς. Σε καλή μέρα ήταν και οι Τζέρεμι Μόργκαν και Ντιν Γουίλιαμς, που πλήγωσαν με τα περιφερειακά τους σουτ την ΑΕΚ.

Από τον «Δικέφαλο», ξεχώρισε ο Γιάνις Στρέλνιεκς με 17 πόντους και πολλές λύσεις ειδικά στο πρώτο μέρος. Πολυπρόσωπη παρουσία είχε και ο Τιμ Φρέιζιερ, με 16 πόντους (3/12 σουτ), 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 4 κλεψίματα. Εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο ο Κένι Γουίλιαμς, που σίγησε στο δεύτερο (11 πόντοι). Το ντεμπούτο του για την ΑΕΚ έκανε επίσης ο Αϊζάια Μάιλς, που αγωνίστηκε για τέσσερα λεπτά και σημείωσε 2 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ.