Παναθηναϊκός – Βίρτους Μπολόνια 88-85: Πήρε την νίκη στην παράταση με «μαγικό» Γουίλιαμς

Ο Παναθηναϊκός υποδέχθηκε την Βίρτους Μπολόνια για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, με τους «πράσινους» να παίρνουν την τρίτη τους νίκη με 88-85 στην παράταση με μαγικό Ντέρικ Γουίλιαμς.

Ο Παναθηναϊκός δεν άρχισε καλά τον αγώνα, έχοντας κακές επιθέσεις αλλά και κακές άμυνες, με την Βίρτους Μπολόνια να το εκμεταλεύεται και να σκοράρει στο 1ο δεκάλεπτο 21 πόντους ενώ ο Παναθηναϊκός μόλις 12. Στο 2ο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» βελτίωσαν την επίθεση τους αλλά συνέχισαν τα εύκολα λάθη με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πλησιάσει πιο κοντά από τους 5 πόντους. Έτσι ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια στο -3 (38-41). Στο 3ο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά και πέρασε μπροστά με 1 πόντο (56-55), ενώ συνέχισε έτσι και πέρασε μπροστά με 7 (62-55), ενώ έκλεισε την 3η περίοδο με 5 πόντους μπροστά (67-62). Στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο η Βίρτους πέρασε μπροστά για 2 πόντους 1:22 πριν την λήξει του αγώνα, ενώ ο Λι ισοφάρισε σε (76-76), με την Μπολόνια να έχει 11,6 δευτερόλεπτα για να νικήσει τον αγώνα. Ο Τεόντοσιτς έχασε το τελευταίο σουτ και ο αγώνας πήγε παράταση. Ο Παναθηναϊκός έβαλε ένα πολύ σημαντικό τρίποντο του Γουίλιαμς πέρασε μπροστά, ενώ στην άμυνα ο Λούντμπεργκ με καλή άμυνα του Γουίλιαμς έχασε το λέι απ και πήρε μια μεγάλη νίκη κόντρα στην Βίρτους Μπολόνια με 88-85 στην παράταση.

Για την ομάδα του Ράντονιτς κορυφαίος ήταν ο Γουίλιαμς με 26 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν ο Γουόλτερς με 18 πόντους και 4 ασίστ και ο Λι με 15 πόντους και 3 ασίστ.

Για την Βίρτους Μπολόνια ξεχώρισε ο Ζαιτέ με 20 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Οτζελέγε με 19 πόντους και 5 ριμπάουντ.