Μακάμπι Τελ Αβίβ – Αρμάνι Μιλάνο 71-80: Μήτρου-Λονγκ on fire και το Μιλάνο στον Τελικό!

H Μακάμπι Τελ Αβίβ και Αρμάνι Μιλάνο ήταν οι δύο πρώτες ομάδες του πρώτου ημιτελικού στο Τουρνουά «Παύλος Γιαννακόπουλος» με τους Ιταλούς να επικρατούν με 71-80 και να προκρίνονται στον αυριανό τελικό.

Πρώτος σκόρερ για την Μακάμπι ο Νταρούν Χίλιαρντ με 18 πόντους, ενώ για την Αρμάνι ο Μήτρου-Λονγκ με 19 πόντους.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ένα υπέροχο κάρφωμα του Ντέιβις για την Αρμάνι Μιλάνο αλλά η Μακάμπι απάντησε με ένα σερί 9-0 και κατάφερε και πήρε μια μικρή διαφορά από την αρχή. Η Μακάμπι ήταν καλύτερη και πρόσφερε και θέαμα στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες άλλαζαν παίκτες και δοκίμαζαν συστήματα με πολλές αλλαγές. Το πρώτο δεκάλεπτο το έκλεισε μπροστά η Μακάμπι με φοβερό Χίλιαρντ και δύο συνεχόμενα τρίποντα και με σκορ με 24-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ενώ η Αρμάνι ακόμα δεν μπορούσε να πετύχει το πρώτο της τρίποντο στον αγώνα. Έπειτα από 12 λεπτά κατάφερε να το πετύχει με τον Μίτρου Λονγκ και μείωσε στο 25-18. Ντεσόν Τόμας θυμήθηκε τα… παλιά και έβαλε καλάθι και φάουλ για τους Ιταλούς. Η Αρμάνι βρήκε ρυθμό και κατάφερε να μειώσει στον -1 για πρώτη φορά και έπειτα προσπέρασε για πρώτη φορά με τρίποντο και έκανε το 26-29. Η Αρμάνι συνέχισε μέσα από τις άμυνες να βγάζει και σωστές επιθέσεις και να πάρει το πρώτο μεγάλο προβάδισμά της με 26-31. Τελικά η Αρμάνι έκλεισε μπροστά με 32-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες άρχισαν εύστοχες και έδωσαν θέαμα σε όσους βρισκόταν στο ΟΑΚΑ. Ο Τόμας σκόραρε ακόμα ένα καλάθι και φάουλ και το Μιλάνο πήγε την διαφορά στο +8. Ο Τόμας ήταν καυτός και έγινε διψήφιος, ενώ η Αρμάνι ταυτόχρονα πήγε το παιχνίδι στο +10. Το παιχνίδι δεν είχε ανοίξει και οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την Αρμάνι Μιλάνο να είχε ένα μικρό προβάδισμα με 42-50. Η Αρμάνι ήταν καλύτερη και κατάφερε και έκλεισε μπροστά και την τρίτη περίοδο με μπάζερ μπίτερ του Τζιαμπάολο Ρίτσι και με σκορ 42-56. Η τελευταία περίοδος βρήκε την Αρμάνι Μιλάνο πάλι με το πόδι στο… γκάζι ενώ ταυτόχρονα έβγαζε και άμυνες. Ο Χίλιαρντ με 5 συνεχόμενους πόντους προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι για την Μακάμπι όμως οι Ιταλοί απάντησαν με καλάθι και φάουλ και ένα δίποντο του καταπληκτικού Μίτρου Λονγκ και έφεραν την διαφορά στο +13. Ο Ντέιβις εντυπωσίασε με ένα φοβερό κάρφωμα όπως και στην πρώτη περίοδο. Εντυπωσιακό τρίποντο και φάουλ από τον Μπάρον, ο οποίος έκανε το 54-71 και ουσιαστικά έδωσε το τελευταίο χτύπημα στην Μακάμπι. Η Μακάμπι μείωσε λιγάκι αλλά δεν κατάφερε να νικήσει με το Μιλάνο να πηγαίνει στον αυριανό τελικό, αφού κέρδισε με 71-80.

Τα δεκάλεπτα: 24-15, 8-22, 10-19, 29-24.