Η απίθανη και εξωφρενική Ισπανία είναι Πρωταθλήτρια Ευρώπης!

Βασίλισσα της Ευρώπης η Ισπανία, που υπέταξε τη Γαλλία στον μεγάλο τελικό με 88-76 και κατέκτησε το Ευρωμπάσκετ για 4η φορά στην ιστορία της! Αυτοκρατορική εμφάνιση από τα αδέρφια Ερνάνγκομεθ.

Καταιγιστικό ξεκίνημα για την Ισπανία, η οποία παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με εννέα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-14). Η Ιβηρική χώρα συνέχισε δυναμικά και πήρε προβάδισμα με +21 στο 26′ λεπτό, με την Γαλλία με έντεκα σερί πόντους στα εναπομείναντα λεπτά, να μειώνει την διαφορά. Η ρόχα προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (47-37).

Οι τρικολόρ πίεσαν πολύ και μείωσαν την διαφορά στους τρεις πόντους στο 25′ λεπτό (49-46). Οι Ίβηρες βρήκαν  απαντήσεις, κράτησαν την απόσταση τους και προηγήθηκαν με εννέα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (66-57). Η Ισπανία διατήρησε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων κατά κύριο λόγο στην τέταρτη περίοδο και για αυτό νίκησε την Γαλλία στον τελικό με 88-76, με αποτέλεσμα να αναδειχθεί πρωταθλήτρια Ευρώπης.

Δεκάλεπτα: 23-14, 47-37, 66-57, 88-76