Νίκησε την Κροατία η Ελλαδάρα και ξεκινάει με το… δεξί στο EuroBasket

Η Ελλάδα αντιμετώπισε την Κροατία για την πρώτη αγωνιστική του Eurobasket 2022, με την Εθνική μας να νικάει την ομάδα του Νταμίρ Μουλαομέροβιτς με 85-89.

Πρώτοι σκόρερ για την Ελλάδα ήταν οι Γιάννης και ο Ντόρσεϊ με 27 και 27 πόντους αντίστοιχς, ενώ για την Κροατία οι Σμιθ και Μπογκντάνοβιτς με 20 και 19 πόντους.

Το παιχνίδι:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολλά λάθη αγωνιστικά όσα και διαιτητικά (κατά της Εθνικής μας), με την Κροατία να ξεκινάει καλύτερα το παιχνίδι και με μεγάλη ευστοχία. Τάιλερ Ντόρσεϊ και Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν αυτοί που είχαν ρυθμό στην επίθεση, ενώ στην εξίσωση μπήκε και ο Θανάσης τόσο επιθετικά όσα και αμυντικά. Η Εθνική βρήκε τα πατήματά της παίζοντας καταπληκτικό μπάσκετ και κατάφερε και έκλεισε μπροστά το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 16-24. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελλάδα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ενώ η Κροατία έδειχνε ότι είχε πάθει ένα… σοκ. Ο Ντόρσεϊ είχε 18 πόντους σε 11 λεπτά και ήταν ο ηγέτης της Εθνικής στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Καταπληκτικές άμυνες από την Εθνική έφεραν το σκορ στο 21-40. Ο Κώστας Σλούκας στην επιστροφή του ήταν φοβερός σε άμυνα και επίθεση. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε μπροστά της Εθνική μας με 30-46.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Κροάτες μπήκαν πιο δυνατά και έβαλαν δύσκολα στην Ελλάδα, αλλα η ευστοχία έξω απο τα 6.75 βοήθησε πολυ την Εθνική μας να διατηρήσει σταθερά το προβάδισμα. Όσο και να προσπαθούσε να μειώσει η Κροατία, η Ελλάδα έβρισκε τρόπο και κρατούσε την διαφορά εκεί που ήθελε. Παρόλο αυτά προς το τέλος η Κροατία μείωσε στο -2 και η Εθνική είχε κάκιστες επιλογές στην επίθεση. Η Ελλάδα έκλεισε μποστά και την τρίτη περίοδο μπροστά με σκορ 62-70. Στην τελευταία περίοδο η Κροατία τα έδωσε όλα για να γυρίσει το παιχνίδι αλλά η Εθνική κρατούσε σταθερά την διαφορά από 9 πόντους και παραπάνω. Σλούκας, Γιάννης, Ντόρσεϊ και Αγραβανης ήταν εκεί όταν η Κροατία μείωσε στους 5 πόντους και ανέβασαν ξανά την διαφορά. Το παιχνίδι στα τελευταία λεπτά έγινε ντέρμπι αφού οι Κροάτες μείωσαν στους 4 πόντους, σχεδόν δύο λεπτά πριν την λήξη του αγώνα. Ο Γιάννης καρφώνει ανάποδα 45.9 πριν την λήξη απο την πάσα του Νικ Καλάθη και ξεσήκωσε όλο το γήπεδο. Η Εθνική εβγαλε τις δύο τελευταίες άμυνες και νίκησε με φοβερό Γιαννη και καλάθη και φάουλ του ίδιου στο τέλος έκανε το τελικό σκορ 85-89.