Στον τελευταίο αγώνα του τρίτου ομίλου, η Εθνική ηττήθηκε εύκολα από την Σλοβενία με 73-61, με τον τραυματισμό του Αλέξανδρου Σαμοντούροβ στα πρώτα λεπτά του αγώνα να κρίνεται καθοριστικός για την έκβαση. Έτσι, στη νοκ άουτ φάση θα βρει αντιμέτωπη την Ιταλία για την πρόκριση στα προημιτελικά.

Από εκεί και πέρα, η Σλοβενία με οδηγό την άμυνα και την αποτελεσματικότητα στην επίθεση, ξεκαθάρισε την υπόθεση νίκης και στο τελευταίο δεκάλεπτο διαχειρίστηκε την κατάσταση.

Για τους νικητές ξεχώρισε με τη παρουσία του ο Άλεν Ζούλιτς με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 τάπα. Ο Ματίγια Σάμαρ κατέγραψε 10 πόντους και 5 ασίστ, ενώ ο Γιαν Ζέμλιτς σκόραρε άλλους 10 πόντους παρέα με 5 τελικές πάσες.

Όσο για την Εθνική, εξαιρετικός ήταν ο Κωνσταντίνος Κορκόντζελος με 14 πόντους και 4 ριμπάουντ. Από εκεί και πέρα, μόνο ο Μιχάλης Σπρίντζιος προσπάθησε να αποτελέσει παράγοντας με τους 7 πόντους, 4 ασίστ και 4 ‘’σκουπίδια’’ που είχε στη προσωπική του στατιστική.

Ελλάδα (Καντζούρης): Μπιλάλης (0/2 τρίποντα), Δήμου 2 (0/2 τρίποντα), Πλώτας 4, Κωνσταντινίδης 3 (1/3 τρίποντα), Σαμοντούροβ 1, Ευσταθίου 5, Κορκοντζέλος 14(5/12 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Λαγός (0/5 δίποντα, 0/2 τρίποντα), Καλλιόντζης 1, Καλατζής 4 (0/3 τρίποντα), Σπίρτζιος 7(1/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ζούγρης 20(9/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ)

Τα δεκάλεπτα: 6-16, 25-42, 43-57, 61-73